Anatomia Macroscopica

PROSTATIN MAKROSKOPİK YAPISI

PROSTATIN MAKROSKOPİK YAPISI

Prostat şekil olarak tabanı yukarıda olan tepesi aşağıda olan köşeleri yuvarlatılmış ve dört tarafı düzleştirilmiş bir koni olarak tanımlanır. Ön ,arka ve 2 alt-yan yüzü vardır.Normal bir prostat 4 cm genişlikte,3 cm çapında ve 2.5 cm kalınlığındadır.Ağırlığı15-20 gr civarındadır. Prostat mesane boynuna güçlü bir şekilde yapışıktır.Pelvis kemikleri ,(özellikle pubis kemiği) ligamentler ve ürogenital diafram tarafından sabitlenmiştir.

PROSTATIN MİKROSKOPİK YAPISI

Prostatın yüzde otuzu kas liflerinden ve kalan yüzde yetmişi asini adı verilen 30 lu glandüler hücre ünitelerinden oluşmaktadır. Prostat üç bölgeye ayrılabilir: Periferal zon(PZ) Santral zon(CZ) ve üretrayı çevreleyen Transizyonel zon(TZ). Bu ayrım son derece önemlidir. Prostat kanseri periferik zondan kaynaklanırken, BPH (Selim Prostat Hiperplazisi) transizyonel zondan kaynaklanır. Prostatit ise periferik veya transizyonel zondan kaynaklanır ve kaynaklandığı bölgeye ait farklı belirtiler verir.

Seminal Veziküller

Seminal veziküller prostatın üst-arka komşuluğunda mesane ve rektum arasında yer alan bir çift yapıdır. Epididimislerin devamı olan vas deferensler, iki taraflı seminal vesiküllerin orta kısımlarına birleşerek birlikte ejakulator kanalları oluştururlar.Ejakulator kanallar prostata arkadan girerler ve çapraz bir seyirle öne ve aşağı doğru ilerleyerek dış sfinkterin hemen önünde veru montanumun içinden prostatik üretraya açılırlar.

Prostatın Fonksiyonları

Prostat fonksiyonel glandüler asinilerde prostat sıvısını üretmektedir.Sperm sıvısının içindeki sperm hücreleri bu sıvıyla beslenirler.Orgazm sırasında pelvik kasların itici gücüyle hem prostat sıvısı hem de sperm aynı anda üretraya geçerler.sonra bu sıvılar karışır ve dışarı atılırlar.